image
image
Avaleht
Tere! Sa oled Eesti Sünnitoetajate Ühenduse veebileheküljel.

MEIE KODULEHT ON UUENDAMISEL. KÕIGE VÄRSKEMAD UUDISED JA TOIMETUSED LEIAD MEIE FACEBOOKI LEHELT: https://www.facebook.com/Doula-pere-ja-sünnitoetaja-1062768090425603

Sünnitoetuse ja sünnitoetaja mõisted on sama vanad kui on inimsoo ajalugu. Alati on olnud naisi, kes toetavad oma kogemuse najal teisi naisi, kellel on vähem kogemusi või puuduvad need hoopis.

Ajaloolises mõistes on ka ämmaemandad ja arstid sünnitoetajad, olles oma spetsiifiliste teadmistega naise kõrval raseduse ja sünnituse ajal. Ise nad täna selleks end ilmselt ei pea:)

Sünnitoetajaiks peavad end tänapäevases mõistes naised, kellel puudub meditsiiniline ettevalmistus sünnitusabi osutamiseks, kuid kes nõustavad ja aitavad naisi enda kui sünnitanud naise tasemel. Enamasti ollakse ise kodus sünnitanud ühe või mitu last ja käidud erinevatel kursustel või loengutel, mida pakuvad erinevad sünnitusteemaga seotud organisatsioonid (Eesti Ämmaemandate Selts, Sünni- ja Imetamise Tugiühing, Eesti Kodussünnituse Toetusühing). Üldjuhul Eesti Vabariigis pole selline tegevus professionaalne ehk litsenseeritud ja paberiga tunnistatud. Pigem on see kutsumus, millel on mitmeid erinevaid avaldumisvorme.

Parimal juhul saab sünnitoetus alguse juba naise raseduse ajal. Vaatamata tehnoloogiale, uuringutele, analüüside täpsemaks muutumisele ja meditsiinilise järelvalve tõhustumisele, vajab enamus naisi enda kõrval ka inimlikku tuge, et tulla läbi selle erilise, vahel raske, vahel lihtsalt väsitava aja - lapseootuse. Üks võimalus selleks on rasedate tugigrupid või aktiivsünnitusringid. Sellises ringis kohtub rase naine teiste omasugustega. Aja möödudes kuuleb ta lugusid elust enesest selle kohta, kuidas "saatusekaaslastel" on läinud, ta saab esitada küsimusi end huvitava kohta, kuuleb erinevaid arvamusi ja kogemusi, saab end vähemalt neiks paariks tunniks nädalas täielikult pühendada oma rasedusele ja sünnituseks ettevalmistusele.

Mõnel juhul vajab naine individuaalset nõustamist. Kui ta tunneb, et sünnitoetaja on inimene, keda ta usaldab ja kellel on tema jaoks aega, siis võib nõustamisest kasvada välja suhe, mis toimib ka sünnituse ajal. Turvaline inimene, kes tunneb naist, võib osutada hindamatut abi sünnitusvalude leevendamisel ja sünnitegevusega toimetulemisel.

Sünnitoetaja roll sünnituse juures on teema, mis meie meedikutele kõige rohkem peavalu valmistab. Haiglaid, kus on lubatud lisaks abikaasale ka sünnitoetaja, pole Eestis palju. Uuringud kinnitavad, et sünnitoetajaga sünnitused on kiiremad, neil vajatakse vähem sekkumisi (sh valuvaigisteid, stimulatsiooni, epiduraalanesteesiat), samuti on väiksem keisrilõigete protsent.

Reeglina on sünnitoetajad huvitatud heast läbikäimisest professionaalsete sünnitusabilistega, eelkõige ämmaemandatega, kelle kompetentsi kuulub normaalne, loomulik sünnitus. Põhjendamatu on kartus selles suhtes, et sünnitoetaja hakkaks naist abistades ellu viima isiklikke ambitsioone. Sünnitoetaja on sünnitaja eelistustega kursis ja ei välju etteantud raamidest.

Sünnitoetaja roll ei pruugi lõppeda lapse sünniga. Imetamisprobleemid, toimetulek imikuga ja kogu uus elukorraldus - ka need võivad vajada kogemustega naise ja ema nõuandeid. Sageli kasvab selline suhe sõbralikuks läbikäimiseks veel aastategi pärast. Või kuni perre tuleb uus laps. Siis algab kõik uuesti:) Rasedus ja sünnitus on teemad, milles ei saa kunagi olla liiga kogenud ja seepärast kulub igasugune toetus ära ka naisele, kes on sünnitanud juba ühe või mitu last.

Tagasi avalehele